Diplomaták szüreteltek az Egri Korona Borháznál
A Vidékfejlesztési Minisztérium 16-dik alkalommal is megrendezte a minden évben nagy sikerű diplomata szüretet. Ezen a napon majd’ kétszáz nagykövet, diplomata, miniszter és államtitkár érkezett az Egri borvidékre, ahol kulturális és gasztronómiai programmal egybekötött szüreti rendezvényen vett részt.
Írta: Borigo
Az Egri Korona Borház és Borfalu az Egri történelmi borvidék egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő családi pincészete. Alapításának évében, 2003-ban a tulajdonos Rácz József elnyerte az Év Vállalkozója díjat, majd a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően 2011-ben az OMÉK Innovatív Borászat Díjat, 2012-ben pedig ismét az Év Vállalkozója Díjat érdemelte ki. A Korona Borház borai mára majd’ minden áruházláncban, borszaküzletben, szállodákban és éttermekben megtalálhatók, s számos más országba is exportálják.
A Borászat egy ötven hektáros szőlőbirtok közepén fekszik, s körülveszik domboldalak, szőlőskertek, vendégházak, gyógyvizes medencék, étterem és grillterasz, és természetesen fahordókkal teli pince finomabbnál finomabb borokkal.
Szeptember 26-án több mint száz nagykövetségről (belga, német, mongol, izraeli, indonéz, chilei, japán, venezuelai, stb.) érkező diplomaták és családjaik töltötték együtt a szüretet az Egri borvidéken. A Vidékfejlesztési Minisztérium által szervezett busszal és diplomata autókkal délelőtt fél 11-re érkeztek meg az elszánt szüretelők a Korona Borház körüli birtokra. Helyben sütött pogácsával és saját főzésű pálinkával fogadta a tulajdonos Rácz József és családja a vendégeket. A 2013-as Diplomata Szüretet Dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter nyitotta meg. Köszöntő beszédében Bába Iván közigazgatási államtitkár a magyarországi szőlőtermesztés és borkészítés több száz éves hagyományáról beszélt, amely az Egri borvidéken mindig is kiemelkedő jelentőségű volt, s köszönetét fejezte ki a vendéglátásért a 2003-ban, a borászat alapításának évében Év vállalkozója díjat nyert házigazdának. Végül Rácz József tulajdonos örömmel üdvözölte a szüretre nagy létszámban érkezőket, édesapját idézte, aki mindig is nagyszerű embereknek nevezte a szőlőmunkára jelentkezőket. Délelőtt 11 óra után kicsivel harsona szó jelezte a szüret kezdetét, mint anno az Egri borvidéken. Elsőként a portugál nagykövet úr és felesége érkezett a szőlősorokhoz, kesztyűt húztak és szemlátomást szakszerűen láttak munkához. Mögöttük a mongol nagykövetség három tagja lelkesen kezdte el a kékfrankos szőlő szedését. A Fülöp-szigeteket és Belgiumot képviselő diplomácia is hamar munkához látott, s egymást követve álltak a szőlősorokba a különböző nemzetiségű vendégek.
Paraszt ruhába öltözött legények vitték puttonnyal a szőlőt a présekhez, lovaskocsiról kínálták a szüretelőket helyben sült finomságokkal, pálinkával, s népzenével teremtettek igazi szüreti hangulatot. Kis idő múlva boldogan jelentkezett a portugál hölgy, hogy hat ládát teleszedett, mert náluk is családi hagyomány a szőlőtermesztés, gyermekkorában Portugáliában sokat szüretelt. A kézi présekből kicsurgó friss szőlőlevet előszeretettel fogyasztották a vendéget, a megmaradt mustból pedig a házigazda ígérete szerint a Diplomaták bora fog készülni. A szüretet követően egy kis kulturális programra invitáltuk a vendégeket, valamint kézműves kiállítók termékeit (lekvár, méz, pálinka, egzotikus gombák, stb.) kóstolhatták, s régi népi mesterségeket kísérhettek figyelemmel (kosárfonó, kovács, kádármester).
A svédasztalos ebédre délután került sor, melynek választékát lentebb megtalálják. Ebédhez a következő borokat kóstolhatták: Egri Csillag 2012, Egri rosé 2013, Egri Bikavér 2010, Selection Merlot 2011, Tramini 2009.
Késő délután pincelátogatással egybekötött borkóstolót tartott a házigazda, hallhattak a szőlőtermesztés és borkészítés rejtelmeiről, az idei év várható terméséről, és a gyönyörű több száz fahordóval teli pincében borkorcsolya kíséretében kóstoltak fahordóból lopózott tételeket. A vendégek olyannyira megelégedetten távoztak, hogy megígérték, hamarosan visszatérnek a borászatba.